ტესტი: გამოიცანი ქართული ოცნების პრემიერმინისტრი განცხადებით
ქართული ოცნება უკვე მეათე წელია ხელისუფლებაშია და ამ პერიოდში ქვეყანას მეექვსე პრემიერმინისტრი ჰყავს, მათ შორის ერთი კი თანამდებობაზე უკვე მეორედაა.
ყველა მათგანმა თავი სხვადასხვა დროს სხვადასხვა განცხადებით დაგვამახსოვრა. თუმცა On.ge-მ შენთვის ისეთი ციტატები შეაგროვა, რომლებიც უშუალოდ პრემიერმინისტრობის პერიოდს უკავშირდება. ირაკლი ღარიბაშვილი შემთხვევაში კი, ორივე მმართველობას.
გამოიცანი, რომელმა პრემიერმინისტმა რა თქვა და შეამოწმე, როგორი პოლიტიკური მეხსიერება გაქვს.
ტესტის დაწყება1 / 21 "ხანდახან ვფიქრობ, რომ თამადობა ბევრად სჯობს პრემიერმინისტრობას" — რომელმა პრემიერმინისტრმა თქვა?
2 / 21 "რა კორუფცია ხალხო, შეიძლება ვიღაცამ ვიღაცას ქართულ-ჯიგრულ პონტში" — ეს ვინ თქვა?
iStock
3 / 21 "შევეცდები, სამი რიცხვით დაგამახსოვროთ საქართველო: 1, 28 და 8000" — ამის ავტორი იცი?
4 / 21 "პელე ხარო გუნდში" — რომელ პრემიერმინისტრს ეუბნებოდნენ ასე ქართულ ოცნებაში, მისივე თქმით?
5 / 21 რომელმა პრემიერმინისტრმა მიმართა ნიკა მელიას: "შენ მოგიტ*ნავ კეთილებს!"
ენმ
6 / 21 "საქართველო დედამიწაზე ბოლო დიდი და ბოლომდე აღმოუჩენელი ადგილია" — ვის ეკუთვნის ეს ფრაზა?
პრეზიდენტის ადმინისტრაცია
7 / 21 "როცა მე გადავდექი, შეგნებულად წავედი ათონის მთაზე, რომ ერთგვარი დეტოქსი განმეცადა" — ეს რომელმა თქვა?
8 / 21 "საზოგადოება ამას გაგებით უნდა მოეკიდოს" — რომელმა პრემიერმინისტრმა გააკეთა ეს განცხადება მასშტაბური ამნისტიის გამო კრიმინალის მოსალოდნელ ზრდაზე?
Shutterstock
9 / 21 "რეზინის ტყვიები და გაზი ქართული ოცნების ხელწერა არ ყოფილა და არც იქნება" — რომელმა პრემიერმინისტრმა თქვა ეს ცრემლსადენი გაზისა და რეზინის ტყვიების გამოყენებამდე რამდენიმე წუთით ადრე?
ტბელ აბუსერიძე
10 / 21 "საქართველოში პოლიტპატიმრები არ არსებობენ, წერტილი! საქართველოში პოლიტიკური მართლმსაჯულება არ არსებობს, კიდევ ერთი წერტილი" — რომელმა პრემიერმინისტრმა თქვა ეს და ერთ წელში პოლიტიკურ მართლმსაჯულებაზე ალაპარაკდა?
11 / 21 "ბარებში ადგილობრივ მამაკაცებს არ უშვებენ, [...] სრული კატეგორიულობით ვითხოვ ამ პრობლემის მოგვარებას" — ეს ვინ თქვა?
Long Truong / Unsplash
12 / 21 "რაღაცა მაინც წაიკითხეთ", "ჩუ, ჩუ, ჩუ, ჩუ", "სისულელებს ნუ მეკითხებით" — რომელმა პრემიერმინისტრმა დაგვამახსოვრა თავი ჟურნალისტებს ამ და სხვა "კორექტული" მიმართვებით?
essayandspeeches.com
13 / 21 "ევროპარლამენტარი არ არი ჩემი უფროსი" — ეს ვინ თქვა?
საგარეო საქმეთა სამინისტრო
14 / 21 "ჩემი გადადგომის ტაიმერი მინიმუმ რამდენიმე წელი არ დარეკავს" — რომელმა პრემიერმინისტრმა თქვა ეს და ორ თვეში გადადგა?
15 / 21 "მაგარი კი არა, კურდღლები ხართ" — ვინ მიმართა ასე ოპოზიციას?
16 / 21 "მე არ მგონია და ვერ ვიჯერებ, რომ რუსეთის სტრატეგია არის მეზობელი ქვეყნების ტერიტორიების დაპყრობა და ოკუპაცია" — ეს ვინ თქვა?
თამუნა გეგიძე / On.ge
17 / 21 "თბილისი არის დილით გამოსული ლამაზი თბილისელების ერთმანეთთან გადაძახილი" — ამის ავტორი ვინაა?
Getty Images
18 / 21 "წელიწადზე მეტია უკვე ეს კითხვებია — როდის მიდიხართ? [...] ჯერჯერობით მოვდივარ, ხომ ხედავთ" — რომელი პრემიერმინისტრი გადადგა ამ განცხადებიდან 6 დღეში?
19 / 21 "ირაკლი გავიცანი, როცა პირველი ვერტალიოტი ვიყიდე ფრანგებისგან" — ამის ავტორის გამოცნობა არ უნდა გაგიჭირდეს
20 / 21 ეს პრემიერმინისტრი ამტკიცებს, რომ "ეკონომიკა დუღს და მუშაობს"
21 / 21 ბონუს კითხვა: ჩამოთვლილთაგან, რომელი არ უთქვამს პრემიერ ღარიბაშვილს ბიძინა ივანიშვილის შესახებ?
- "ასეთ ადამიანს, მეგობრებო, მადლობა კი არ ეკუთვნის, ასეთ ადამიანს ეკუთვნის ყოველდღე მადლობა"
- "მართლაც შეცვალა ჩვენი პოლიტიკური ცხოვრება კი არა, ზოგადად, მთელი ქვეყნის ცხოვრება. Game changer რომ იტყვიან, სწორედ ასეთი ადამიანი არის"
- "ფურცელი, რომელზეც 2011 წელს ბატონმა ბიძინამ დაწერა განცხადება არჩევნებში მონაწილეობის შესახებ, ჩემს სეიფში ინახება, ისტორიული დოკუმენტია"
- "როგორც ბატონი ბიძინა ამბობდა, ეს ბრძენი კაცი როგორც ამბობდა"
- "მადლობა ბატონ ბიძინას"
- "სხვა კუთხიდან დამანახა მსოფლიო, სამყარო, ძალიან ბევრი რამ. მოვლენების შეფასება დავიწყე განსხვავებულად. ყოველი საუბარი მასთან იყო განვითარების ახალი ეტაპი"
- "დღეს არის პირველი ოქტომბერი და ბიძინაობა, [...] ვულოცავ ბატონ ბიძინა ივანიშვილს დღევანდელ დღეს"