მედიაომბუდსმენმა 10 ჟურნალისტის უკანონო მოსმენის საქმეზე ევროპულ სასამართლოში საჩივარი წარადგინა
მედიაომბუდსმენმა გიორგი მგელაძის, ნინო ჟიჟილაშვილის, სოფო მაისურაძის, გიორგი დარჩიაშვილის, ნინო ბიძინაშვილის, ინგა გრიგოლიას, ნოდარ მელაძის, თამთა დოლენჯაშვილის, თამუნა ჩიხლაძისა და გელა ბოჩიკაშვილის მიმართ უკანონო ფარული მოსმენა-მიყურადების საქმეზე წარადგინა საჩივარი.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: განცხადების მიხედვით, მოთხოვნის მიუხედავად, თბილისის პროკურატურამ ჟურნალისტებს დაზარალებულის სტატუსი არ მიანიჭა.
დეტალები: საქმე 2021 წელს გავრცელებულ კრებსებს ეხება სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ, სავარაუდოდ, უკანონო ფარული მოსმენა-მიყურადებისა და თვალთვალის შესახებ.
- დაახლოებით 58 000-მდე ფაილში ჟურნალისტების, რელიგიურ ორგანიზაციათა წარმომადგენლების, პოლიტიკოსების, სამოქალაქო აქტივისტების, დიპლომატების და სხვა პირთა კერძო კომუნიკაციის, პირადი ცხოვრების შესახებ დეტალურად დამუშავებული ინფორმაციაა.
- ჩანაწერების ავთენტურობა ბევრმა ადამიანმა, მათ შორის, ჟურნალისტებმაც დაადასტურეს.
კონტექსტი: საჩივრის საფუძვლები ევროპარლამენტის 2022 წლის 9 ივნისის რეზოლუციაში, სადაც საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდებენ ჩაატაროს ეფექტიანი გამოძიება მოსმენების საქმეზე.
ფართო სურათი: მედიაომბუდსმენი აცხადებს, რომ საქმის წარმატებული წარმოება მედიის უფლებების დაცვის საქმეში მნიშვნელოვან ცვლილებებს გამოიწვევს.
ამას გარდა, მათივე ცნობით, მალე ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში ხატია შამანაურის სარჩელიც გაიგზავნება.