რას წერს BBC ქოლ-ცენტრებსა და კეზერაშვილზე
ფოტო: Cybersecurity News Platform
BBC ე.წ. ქოლ-ცენტრების საქმეზე საგამოძიებო მასალას აქვეყნებს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: BBC-ის ცნობით, თაღლითობის გლობალურმა ქსელმა მილიარდ დოლარზე მეტი მიითვისა.
- სქემის მიხედვით, ქოლ-ცენტრების თანამშრომლებს წვდომა ჰქონდათ მონაცემთა ბაზაზე, ურეკავდნენ ადამიანებს, ადგენდნენ მათ ფინანსურ მდგომარეობას და სხვადასხვა სარგებელს სთავაზობდნენ. ნდობაში შესვლის შემდეგ კი ამ ადამიანების დანაზოგებს ითვისებდნენ.
- დანაზოგის მქონე მარტოხელა ადამიანებთან კი ქოლ-ცენტრის თანამშრომლები "მეგობრობდნენ" კიდეც.
- ამ სქემების მიღმა დგანან ჩვეულებრივ ქოლ-ცენტრები ლეგიტიმური ბიზნესის მრავალი მახასიათებლით.
- BBC Eye-მ დაადგინა ბიზნესმენების ქსელი, რომლებიც, გამოცემის ვარაუდით, ამ თაღლითურ ქსელს მართავს. მათი მტკიცებით, საქმეში ფიგურირებს ყოფილი თავდაცვის მინისტრი, დავით კეზერაშვილი.
- კეზერაშვილთან ინტერვიუს ჩაწერა BBC-მ ვერ შეძლო, მან გამოცემას ადვოკატების მეშვეობით განუცხადა, რომ კატეგორიულად უარყოფს რამე კავშირს მილტონის ჯგუფთან და თაღლითურ სქემებთან.
- TV ფორმულას ცნობით, თავდაცვის ყოფილი მინისტრი ბრალდებებთან დაკავშირებით განცხადებას გაავრცელებს.
დეტალები: ერთ წელზე მეტია, BBC Eye ასობით სხვადასხვა საინვესტიციო ბრენდისგან შემდგარ გლობალურ თაღლითურ ქსელს იკვლევს.
- გამოძიებისას გამოააშკარავეს 152 ბრენდი, მათ შორის Milton Group, რომლებიც, როგორც ჩანს, თაღლითური ქსელის ნაწილია.
- Milton Group-ის ერთ-ერთი საინვესტიციო ბრენდი აფინანსებდა ესპანურ საფეხბურთო კლუბს და აქვეყნებდა რეკლამას მთავარ გაზეთებში, რაც მას სანდოობას ანიჭებდა.
- ნოემბერში, BBC Eye თან ახლდა გერმანიისა და საქართველოს პოლიციას თბილისში ქოლ-ცენტრის დარბევისას.
- გამოცემა აცხადებს, რომ თბილისის ოფისში შეღწევისას კომპიუტერების ეკრანზე ნახეს ბრიტანული ტელეფონის ნომრების მთელი წყება. ისინი გაესაუბრნენ რამდენიმე მათგანს, რომლებმაც დაადასტურეს, რომ ახლახან ჩადეს ფული საქმეში.
- ერთ-ერთ მაგიდაზე იპოვეს ჩანაწერების სია, შემდეგი დეტალებით: "სახლის პატრონი, არანაირი პასუხისმგებლობა"; "50 ათასი დანაზოგი"; "პოლონეთიდან, ბრიტანეთის მოქალაქე"; "50 ათასი აქციები."
გამოძიება: BBC Eye-მ დაიწყო მილტონის ჯგუფის კორპორატიული დოკუმენტების შესწავლით და ჯგუფის კომპანიებს შორის გარკვეული კავშირები გამოავლინა.
- Milton-ის სავაჭრო პლატფორმების დირექტორებად ან მხარდამჭერი ტექნიკური კომპანიების სიაში 5 სახელი გამოიკვეთა — დავით თოდუა, რატი ჭელიძე, გურამ გოგეშვილი, იოსებ მგელაძე და მაიკლ ბენმინი.
- გამოცემის ვარაუდით, ამ კომპანიების უკან დგას დავით კეზერაშვილიც, მაგრამ არ არსებობს საჯაროდ ხელმისაწვდომი დოკუმენტები, რომლებიც კეზერაშვილს ქსელთან დააკავშირებს — თუმცა, მისი სახელი ფიგურირებს პანამას დოკუმენტებში, როგორც თაღლითურ ქსელთან დაკავშირებული კომპანიის ერთ-ერთი დამაარსებლის ან მეწილის.
BBC-ის ცნობით, გამოცემას Milton-თან დაკავშირებული კომპანიების რამდენიმე ყოფილმა თანამშრომელმა კონფიდენციალურად უთხრა, რომ მათ ჰქონდათ პირდაპირი ურთიერთობა კეზერაშვილთან და იცოდნენ, რომ იგი Milton Group-ში იყო ჩართული.
მათი დაკვირვებით, კეზერაშვილი ხშირად ავრცელებს თაღლითური სავაჭრო პლატფორმების პოპულარიზაციას სოციალურ მედიის პირად ანგარიშებზე. ხოლო LinkedIn-ზე ბიზნესმენმა თავისი ანგარიში ექსკლუზიური სამუშაო ადგილების პოპულარიზაციისთვის და მილტონთან დაკავშირებული კომპანიების შესახებ პოსტების გასაზიარებლად გამოიყენა.
კეზერაშვილის საკუთრებაში არსებული რამდენიმე კომპანია იყენებდა კერძო ელფოსტის სერვერს, რომლის სხვა მომხმარებლები მხოლოდ Milton Group-ის კომპანიები იყვნენ.
მისი სარისკო კაპიტალის ფირმა, Infinity VC, ფლობდა ბრენდინგის და ვებ დომენებს კომპანიებისთვის, უზრუნველყოფდა სავაჭრო პლატფორმის ტექნოლოგიას თაღლითებისთვის.
BBC-ის ინფორმაციით, კეზერაშვილი ასევე ფლობს კიევის საოფისე შენობას, სადაც განთავსებული იყო როგორც თაღლითური სატელეფონო ცენტრი, ასევე ტექნოლოგიური კომპანიები, რომლებიც პროგრამულ უზრუნველყოფას ხელმძღვანელობდნენ — ოფისები, რომლებიც პოლიციამ ნოემბერში დაარბია. ის ასევე ფლობს თბილისის საოფისე ბლოკს, რომელიც მოიცავდა ტექნოლოგიურ კომპანიასაც.
როდესაც BBC-მ შეისწავლა მილტონის ჯგუფთან დაკავშირებული ოთხი კაცის სოციალური მედიის პროფილები, საქორწილო წვეულებებისა და სხვა სოციალური ღონისძიებების გამოქვეყნებული სურათებიდან ირკვევა, რომ მათ ყველას მჭიდრო სოციალური კავშირები ჰქონდათ კეზერაშვილთან.
კეზერაშვილი ფეისბუქში მეგობრობს მინიმუმ 45 ადამიანთან, რომლებიც დაკავშირებულია მილტონის ჯგუფურ თაღლითებთან და BBC-ის მიერ გამოვლენილი ოთხი უფროსი ფიგურიდან ერთ-ერთი მისი ბიძაშვილია.