პუტინმა კიევის მასშტაბური პროვოკაცია უწოდა კურსკის ოლქში განვითარებულ მოვლენებს
კურსკის ოლქში მიმდინარე საბრძოლო მოქმედებებს, რომელიც გუშინ დაიწყო, რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმერ პუტინმა კიევის მასშტაბური პროვოკაცია უწოდა.
პუტინმა, კომენტარი რუსეთის მთავრობასთან თათბირზე გააკეთა;
„როგორც ცნობილია, კიევის რეჟიმმა მორიგი მასშტაბური პროვოკაცია განახორციელა. სხვადასხვა სახის იარაღს, მათ შორის რაკეტებს, განურჩევლად ესვრიან სამოქალაქო შენობებს, საცხოვრებელ სახლებს, სასწრაფო დახმარების მანქანებს“, - ირწმუნება რუსეთის პრეზიდენტი
სხვადასხვა მედიაში გავრცელებული ცნობებით, 6 აგვისტოს, უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა რუსეთის ტერიტორიაზე, კურსკის ოლქში, სამი სოფელი აიღეს. ერთ-ერთი ტელეგრამ-არხის ავტორის, მიხაილ ზვინჩუკის თქმით, უკრაინელების დანაყოფმა დაიკავა: ნიკოლაევო-დარინო, დარინო და სვერდლიკოვო. უკრაინულ და რუსულ დანაყოფებს შორის ბრძოლა მიმდინარეობს კიდევ ორ სოფელში, გონჩარივკასა და ოლეშნიაში.
რეგიონის გუბერნატორის მოვალეობის შემსრულებელის, ალექსეი სმირნოვის თქმით, - ''ნაცისტების შეტევას ოლქი გმირულ წინააღმდეგობას უწევს''
უკრაინის ოფიციალურ უწყებებს აღნიშნულ მოვლენებთან დაკავშირებით ჯერჯერობით ინფორმაცია არ გაუვრცელებიათ.