ახალი საკანონმდებლო ინიციატივით შესაძლოა სასამართლოებზე სისხლის სამართლის საქმეების ფოტო-კინო-ვიდეო გადაღება აიკრძალოს
გახარია საქართველოსთვის თავმჯდომარის მოადგილე, ნათია მეზვრიშვილი ფეისბუქ-გვერდზე წერს, რომ 2025 წლის 6 მარტისთვის მოქალაქე ავთანდილ კახნიაშვილს რეგისტრირებული აქვს საკანონმდებლო წინადადება სისხლის სამართლის საქმეთა ფოტო-კინო-ვიდეო გადაღების აკრძალვის თაობაზე. მეზვრიშვილის აზრით, საკანონმდებლო წინადადების ტექსტი ქართული ოცნების ოფისშია დაწერილი.
"როგორც ჩანს, ოცნებამ გადაწყვიტა სასამართლო სხდომების დახურვა. 2025 წლის 6 მარტს "საინტერესო" საკანონმდებლო წინადადება აქვს დარეგისტრირებული ვინმე ავთანდილ კახნიაშვილს, სისხლის სამართლის საქმეთა ფოტო-კინო-ვიდეო გადაღების აკრძალვის თაობაზე. საკანონმდებლო წინადადების ტექსტი აშკარად ოცნების ოფისშია დაწერილი," — წერს ნათია მეზვრიშვილი სოციალურ ქსელში.
საქართველოს პარლამენტის საიტზე ვკითხულობთ, რომ საკანონმდებლო წინადადების ინიციატორი "საქართველოს მოქალაქე ავთანდილ კახნიაშვილია". საკანონმდებლო წინადადებაში ვკითხულობთ, რომ "სხდომებიდან ტელეტრანსლიაციების შედეგად, აშკარად ხდება სამართალდამცავი ორგანოების დისკრედიტაცია, ხოლო გუშინდელი სხდომის
შემდეგ, რომელზეც, ფაქტობრივად, 11-ვე ბრალდებულმა, ფაქტობრივად, აბუჩად
აიგდო მოსამართლეც და პროკურორებიც".